Bytové domy družstva Klid č.p. 423, 424, 425, 426

 

yl to největší a dominantní objekt viditelný i z vyhlídky před Pražským Hradem. Čtyřpatrový blok domů o délce asi 50 metrů se sedlovou střechou s mansardami byl postaven někdy počátkem třicátých let dvacátého století. V přízemí č.p. 425 byl obchod Bratrství "U Štylerů", a v č.p. 426 mlékárna paní Hlouškové s obrovskou bílou reklamní lahví na mléko a stejně tak velkou sklenicí na jogurt ve výloze. Ve stejném domě byla také hospoda "U Najmanů", kde byl v kruhu plechový papoušek, kterého pan Najman na požádání rozhoupal. Dům byl zbořen na jaře roku 1981. Obyvatelé byli přestěhováni v roce 1980 na sídliště Kamýk, Praha 4 a Jižní Město.

Snímek v úvodu pořídil Josef Sudek a nazval jej Pankrácká periferie. Dům v popředí je činžovní dům družstva Klid, resp. západní štít č.p. 423. Vlevo jsou zahrádky. Za nimi byla kolonie Na Děkance. Činžovní domy vlevo v pozadí stojí dodnes v Pikrtově ulici. Vyčnívající činžáky vpravo stojí dones v ulici Bystřické a Jankovské. Před nimi různé průmyslové stavby továrniček a skladů. A ještě před nimi bylo dětské hřiště. Potom byla škvárová cesta do kolonky U Družstva Klid a konečně fotbalové hřiště, které nakonec vzalo za své. V zájmu pokračující bytové zástavby zde vznikla stavební jáma pro výstavbu základů dalšího domu, ale z výstavby sešlo. Mistr tento snímek fotografoval od plotu usedlosti Birhanzlových. K nim vedla cestička mezi fotbalovým hřištěm a plůtkem. Z publikace Praha Panoramatická, Odeon 1992.

     

Jako nevinný před popravou. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Pohled na jižní průčelí domu družstva klid . Foceno z dětského hřiště od domu Ksandrových, prvnímu domu kolonky. Na té americké houpačce se vystřídaly celé generace dětí. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.
Kdo kde bydlel:

Domy  družstva Klid

 

č.p. 426

č.p.425

č.p.424

č.p. 423

4. patro

Götzovi Brigita, Jan

Majerovi Julie Červenkovi

Hodačovi Milena

Linkovi Jirka

Šabachovi Tonda

???

Meyerová *)

Dohnalovi

Hušková Rudla, Jirka, Olda

Janečkovi

Albertovi

???

???

 ???

???

3. patro

Šinfeldovi, Eštokovi, Dolečkovi

Holerovi Rudolf

Nižnanský †) Mirek Kučerovi dcera ??

MUDr Salavcová

Smolíkovi Jarda Petr

???

???

???

Jiráskovi Lenka, Luboš

 ???

???

?Filařovi Irena?

?Hrubých Máňa?

 ???

???

2. patro

Zimovi Eva, Jirka

Nekolný, Šulcovi, Zajíčkovi

Telenský Josef, Láďa, Irena

Virtovi

Vránovi Marie

Hahnelovi   Eva, Aša

???

Kučerovi

Petrová

Cvrkovi Věra  Rejškovi ??,??

Ficovi   ??,??

???

?Šrajerovi Irena, ?

  ???

???

1. patro

Najmanovi Milada

Růžičková, Kociánovi

Vošahlíkovi Mirek, Láďa, Marie

Čermákovi

Zemanovi

???

???

Břindovi Olda

Žitkovi

Stáňa

Stejskalovi, Karel, Václav od 1954 Jana

Weberovi Mirek, ??

Šebestovi Máňa, Vlasta

???

 ???

Pouchovi Jarda

přízemí

hospoda u Najmanů

 

mlékárna paní Hloušková

Mácovi

 

Stillerovi Blanka

Cajthamlovi

???

obchod Bratrství

???

Žaludovi

 

 

Vysoudilovi

«« směr  Bořkova ulice

Kresleno v pohledu na severní průčelí domů

směr   Pekařka »»

Zpracováno podle paměti paní Mileny Barešové, rozené Hodačové a Jany Hovorkové, rozené Stejskalové
*) Meyerová byla Němka, která zachránila domy před odstřelem v době pražského povstání v květnu 1945. Rozmluvila německému veliteli jednotky jeho úmysl zničit domy.
†)paní Nižnanská byla Němci zastřelena 7.5.1945

Kdybyste někdo uměl zaplnit byty s otazníky, tak se mi ozvěte.

   

U Družstva Klid, pohled směrem Pekařka. V pozadí již nová zástavba, po kolonce není již ani vidu ani slechu. Jen vpravo vyčuhuje, dnes již také poražený Truhlářův topol. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Paní Milena Barešová před domem č.p. 426. Okna v přízemí patří k hospodě U Najmanů. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové. Na plotě je název ulice U DRUŽSTVA KLID KRČ PRAHA 4

Pohled do zadního traktu - jižní strana domu družstva Klid. Bývaly tam zahrádky obyvatel. Na pravém snímku v popředí je už vyklizené prostranství, kde býval jakýsi sklad. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Pohled do zadního traktu  - jižní strana domu družstva Klid. V popředí poslední zbytky po demolici skladu, který zde stával. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

7. 5. 1945 Zásah dělostřeleckého granátu do bytu Šinfeldových- východní průčelí domu. Na horizontu jsou domky kolonie Na Děkance. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Počátek odstřelu domu U družstva Klid na jaře, v roce 1981. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Bum, rána, prach a konec mnoha životních příběhů. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Z Klidu zůstala jen hromada sutě. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

 

Antonín a Marie Hodačovi v době války v roce 1943. Bydleli U družstva Klid v č.p. 426, 4.poschodí. Z alba dcery, paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Antonín a Marie Hodačovi po přestěhování na Kamýk. Zlatá svatba. Pan Hodač již nemocen. Těžce nesl přestěhování z domu U družstva Klid. Z alba dcery, paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Milena Hodačová v roce 1942 před jižním průčelím domu družstva Klid. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Domy družstva Klid, kde byly velmi přátelské vztahy mezi rodinami i dětmi. Na snímku zleva Milena Hodačová, Mirek Vošahlík, Eva Růžičková a Láďa Vošahlík. Všichni z č.p. 426. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Opět stejná partička, ale v jiném pořadí. Zleva Eva Růžičková, Láďa Vošahlík, Mirek Vošahlík, a Milena Hodačová. Ta bílá šipka označovala, kde začíná pod domem protiletecký kryt. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

A ještě jednou v tomto pořadí zleva: Růžičková, Milena Hodačová, na klíně sedící Mirek Vošahlík a Láda Vošahlík. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Josef a Láďa Telenských, chybí sestřička Irenka narozená v roce 1945. Telenští žili ve 2. poschodí domu č.p. 426.  Měli poblíž autodílnu v Bořkově ulici. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Svatba Birhanzlových z kolonky. Vedle nevěsty jsou družičky M. Hodačová, L.Mihulová, Maruška Hloušková, nejstarší drůžička snad Marie Hrubá. Všechny z domu družstva Klid. Někdy kolem roku 1944. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Pánové Fitz a Hodač na sobotní brigádě, někde poblíž konečné trolejbusu č. 55. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Tehdy běžně konané sobotní brigády na úpravy okolí. Brigádníci stojí na rohu cesty ke konečné trolejbusu č. 55 a Bořkovy ulice, dřevěná ohrada patří k Bouškovu zahradnictví. V pozadí domy v Pikrtově ulici. Ještě tam stále jsou. Přibližně za zády fotografa, za Bořkovou ulicí, pokračovala cesta ulicí U družstva Klid. Na snímku. Máca, Webr, Fitz, Šrajer, Novák, Telenský, Hodač a další z domu družstva Klid. Z alba paní Mileny Barešové, rozené Hodačové.

Jana Stejskalová na dětském hřišti u domů družstva Klid. Taky jsem se na tom kolotoči vozil i houpal na té americké houpačce ( za lavičkou u pískoviště). Z alba paní Jany Hovorkové, rozené Stejskalové.

Opět Jana Stejskalová na dětském hřišti u domů družstva Klid. Za Janičkou zprava: domy družstva Klid,  jakýsi dřevěný sklad, před ním pískoviště s americkou houpačkou a za skladem vyčuhuje věž vodárny. Ta jediná tam stojí dodnes. Za zády fotografa (určitě pan Václav Stejskal) začínala kolonka domem rodiny Ksandrových. Z alba paní Jany Hovorkové, rozené Stejskalové.

Pohled z bytu Stejskalových č.p. 424 (Karel, strýc paní Jany Hovorkové, rozené Stejskalové). Cesta směrem k trolejbusové zastávce. Až úplně vzadu je dům v Pikrtově ulici, stojí dodnes, před nimi dnes již neexistující domy v Runcikově/Bořkově ulici.   

Z alba paní Jany Hovorkové, rozené Stejskalové: Babička Stejskalová v našem kuchyňském okně nad Bratrstvím. Obchod s potravinami tam byl po celou dobu existence domu, i když se jmenoval jinak. Bratrství jsme mu však říkali pořád.

Z alba paní Jany Hovorkové, rozené Stejskalové: Maminka odchází  se svou kamarádkou, která u nás byla na návštěvě směrem k tramvaji a konečné trolejbusu č. 55.  Vlevo nahoře je vidět roh ulice s hospodou "U Najmanů" a telefonní budka. Odhaduji, že to bylo foceno někdy kolem roku 1958.

   

Ze vzpomínek paní Jany Hovorkové, rozené  Stejskalové: Fotografie naší 3.B. 100. osmiletá střední škola na Zelené Lišce. Za učitelkou Turkovou vlevo je Jiří Šerák [to je můj brácha, tehdy jsme bydleli v kolonce U Družstva Klid č.p. 93]. Sedíci druhá zprava je Stáňa Žitková  z našeho domu čp. 424, vedle ní Irena Filařová čp. 423 a vedle ní Irena Dlasková, vnučka Kašparových. Jana Stejskalová z čp. 424 sedí druhá zleva. Třetí zprava stojící v horní řadě je Zuzana Eštoková, která bydlela v domě čp.426. První zkraje vlevo v horní řadě stojí Ivo Otcovský. Myslím, že rovněž bydleli v čp. 426, ale nejsem si jista. Možná, že bydlel v tzv. „Poliťákách“ [tak se řikalo domům v Horáčkově ulici, byly to domy, kde bydleli většinou političtí vězni z dob německé okupace].