Kolonie Na Děkance

noho mi toho v paměti na tu řadu různých domků nezůstalo a ani se mi nepodařilo získat více fotografií a jiných materiálů. V paměti zůstala jména Hrabětovi a Křepelovi a Třeštíkovi. Pan Křepela byl sklenář. Vozili jsme k němu rozbitá okna k zasklení. Jako prezent jsem vždycky dostal kus sklenářského tmelu, ze kterého se dalo modelovat jako z formely. Třeštíkovi vlastně nebyli součástí kolonky. Jejich dům sice stál téměř v jedné linii s ostatními domky, ale ta byla narušena cestou vedoucí kolmo ke kolonce.  Byl to domek s ohradou s různými více, či méně pojízdnými automobily a jejich díly. Pamatuji si na zajímavou a hlavně pojízdou nákladní trojkolku s jedním, řízeným předním kolem. Třeštíkovi měli dceru Helenu a syna Josefa.

   Domečky měly všechny na čísle domu označení "Nouzová stavba" a lidé je stavěli z toho, co měli k dispozici. Dřevo, plechy z barelů, staré reklamní cedule, cihly z bouraček a na střech "térák". Byla zde zavedena pouze elektřina na dřevěných sloupech, chyběl plyn a kanalizace. Voda byla k dispozici u dvou hydrantů. Jeden stál asi uprostřed kolonky a druhý na konci, poblíž tehdejší Runcikovy ulice. Pamatuji se, že to byly jediné zdroje vody i pro kolonku "U Družstva Klid". Jezdili jsme tam s vozíkem a vodu jsme točili do prádelňáků, které jsme ještě pod poklicí museli přikrýt plátnem, abychom vodu cestou nevycmrdali. 

Kolonka zřejmě vznikla v období mezi světovými válkami jako reakce na hospodářskou krizi. Její zvláštní kouzlo ukončila demolice po roce 1962.

 

Pohled na Prahu z domu družstva Klid, v popředí jsou domky kolonie Na Děkance. Maloval pan Karel Brož. S laskavým svolením rodiny Barešovy.

 

  

Dům Šerákových na začátku kolonie U Družstva Klid a detail domku v pozadí. Rovně, podél plotu vedla cesta ke kolonce Na Děkance, na horizontu vlevo je domek, který s domem rodiny Třeštíkových (ten stál naproti přes cestu), tvořil začátek kolonky Na Děkance. 

  

Bytový dům družstva Klid a vpravo na horizontu jsou některé domky v kolonii Na Děkance - viz detail.

Vagonový domek č. 50 v kolonii Na Děkance, foto Ladislav Štěpánek [PNK]